STRONA W BUDOWIE

Gończa Pogoń

O rasie

Kraj pochodzenia :
Klasyfikacja FCI:


Wzrost:

Masa:
Inne nazwy:

Polska
grupa 6 – psy gończe i rasy pokrewne
sekcja 1.2 – psy gończe średniej wielkości
podlega próbom pracy
psy: 55 – 59 cm
suki: 50 – 55 cm
wzorzec nie podaje, przyjmuje się około 22 – 26 kg
Ogar Pałusiewicza
Pies Pałusiewicza
Polish Hunting Dog
Polish Scenthound
Polnischer Laufhund

Rys historyczny

Pierwsze wzmianki w polskiej literaturze o polowaniu z psami gończymi pochodzą z XIII wieku. Polska zawsze była krajem pokrytym gęstymi lasami bogatymi w grubego zwierza, a psy gończe stanowiły wartościową pomoc dla myśliwych. Jak wynika z XIV – wiecznych kronik, polowanie z gończymi było niezwykle cenione przez polską arystokrację. W XVII wieku istniały co najmniej dwa, dobrze wyodrębnione typy polskich psów gończych. Ich szczegółowe opisy znajdują się w XIX – wiecznej literaturze łowieckiej: w roku 1821 w piśmie „Sylwan” W. Kozłowski podaje charakterystykę oraz przedstawia ilustracje obu typów; cięższego ogara i lżejszego gończego. Niezwykle szczegółowy opis polowań z gończymi narożne rodzaje zwierzyny Ignacego Bobiatyńskiego („Nauka Łowiectwa” z lat 1823 – 1825), mógłby posłużyć jako pierwowzór wzorca pracy. Wreszcie w „Poradniku dla Myśliwych” z 1839 roku Jan Szyttler opisuje polskiego ogara oraz polskiego gończego. Po I Wojnie Światowej gończy polski był w Polsce wciąż wykorzystywany w łowiectwie przede wszystkim w górach i w szczególnie trudnym terenie.
Na Podkarpaciu z gończymi polskimi polował znany kynolog, płk. Józef Pawłusiewicz (1903 – 1979), mocno zaangażowany w rozwój ich hodowli. Jest on autorem pierwszego wzorca rasy i to dzięki niemu została ona oficjalnie zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Wygląd ogólny

Gończy polski jest psem o zwartej konstrukcji, szlachetnym, proporcjonalnym, a zarazem bardzo sprawnym fizycznie – wytrzymałym, szybkim i zwrotnym. Obok służby u boku myśliwego jest dobrym stróżem i obrońcą, niezmordowany w pracy, czym budzi respekt obserwatora. Swoim wyglądem i widocznym umięśnieniem, powinien sprawiać wrażenie psa silnego, energicznego, ukształtowanego w trudnych warunkach pracy. Nie są pożądane osobniki zbyt lekkie, drobnokościste jak i zbyt masywne, limfatyczne i ciężkie. .Jest to pies średniej wielkości, a jego budowa winna odzwierciedlać głównie łowiecka użytkowość. Sylwetka gończego polskiego oglądanego z boku jest zamknięciem linii biegnącej od wyrazistej trufli nosa poprzez grzbiet nosa, słabo zaznaczony stop, lekko wypukłe sklepienie umiarkowanie uniesionej głowy, łagodnie przechodzące od strony grzbietowej w ledwo zaznaczony guz potyliczny, średniej długości linię grzbietową szyi oraz płynnie zaznaczony odcinek kłębu, prosty grzbiet i krótkie, nieznacznie wysklepione lędźwie, dość krótki opadający zad oraz ogon osadzony w linii zadu, sięgający do stawu skokowego lub nieco poniżej, opuszczony i lekko wygięty.
Od tyłu sylwetkę gończego polskiego zamykają linie równolegle ustawionych kończyn tylnych z zaznaczeniem ich ukątowania w kolanach, odstawionych do tyłu i dość głęboko ukątowanych, nisko osadzonych stawach skokowych z dość krótkim śródstopiem i sprężystymi niezbyt długimi palcami. Dalej przechodzi ona w linię łagodnie podkasanego brzucha i długiego mostka. Mostek sięga do guza łokciowego, co powoduje że klatka piersiowa jest głęboka. Linię frontu tworzą lekko nachylone w nadgarstkach, równolegle do siebie ustawione kończyny przednie zakończone zwartymi sprężystymi palcami, niezbyt, duże ale widoczne przedpiersie, linia dolna szyi o luźnej skórze i dość mocna żuchwa. Samce są wyższe, cięższe i nieco masywniej zbudowane od suk, tak, że wygląd obu pici powinien się różnić. Krótka, przylegająca szata powoduje, że wszystkie linie ciała i jego kontur przebiegają płynnie.

Źródło: Komentarz do wzorca FCI nr 354 /10.11.2006/ PL
Wydany przez Związek Kynologiczny w Polsce
Warszawa 2017 r.